Σοφία

Πεχλιβανίδου

Επίκουρη Καθηγήτρια
Σύντομο Βιογραφικό

Η Δρ. Σοφία Πεχλιβανίδου είναι Επίκουρη Καθηγήτρια του Τομέα Φυσικής & Περιβαλλοντικής Γεωγραφίας της Σχολής Γεωλογίας του Α.Π.Θ. με ειδίκευση στη Φυσική Γεωγραφία – Ιζηματολογία. Ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές της σπουδές στο Τμήμα Γεωλογίας του Α.Π.Θ., από όπου απέκτησε και το διδακτορικό της δίπλωμα. Πραγματοποίησε μεταδιδακτορική έρευνα στο Πανεπιστήμιο του Μπέργκεν της Νορβηγίας, όπου εργάστηκε στη συνέχεια ως ερευνήτρια, συμμετέχοντας σε διεθνή προγράμματα όπως το Διεθνές Πρόγραμμα για την Εξερεύνηση των Ωκεανών (IODP-Expedition 381) και σε άλλα σημαντικά ερευνητικά προγράμματα. Η ερευνητική της δραστηριότητα εστιάζει στη μελέτη της αλληλεπίδρασης του κλίματος και της τεκτονικής με τις διαβρωσιγενείς και αποθετικές διεργασίες, εφαρμόζοντας μαθηματικά μοντέλα προσομοίωσης και εργασίες πεδίου. Οι εργασίες της έχουν δημοσιευθεί σε κορυφαία επιστημονικά περιοδικά και έχουν παρουσιαστεί σε πολυάριθμα διεθνή συνέδρια, ενώ η συμβολή της έχει αναγνωριστεί με υποτροφίες στο εξωτερικό. Η Δρ. Πεχλιβανίδου έχει δημιουργήσει ένα ισχυρό δίκτυο συνεργασιών και συμμετέχει ενεργά σε εκπαιδευτικά προγράμματα τόσο στην Ελλάδα όσο και διεθνώς, προωθώντας τη γνώση και την έρευνα στον ευρύτερο τομέα της Φυσικής Γεωγραφίας – Ιζηματολογίας.

Τμήμα Γεωλογίας

Εκπαίδευση
2013 - 2016

University of Bergen

Earth Science

Μεταδιδακτορική Έρευνα

2008 - 2012

Διδακτορικό

2004 - 2007

Μεταπτυχιακό

1998 - 2003

Προπτυχιακές σπουδές

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα
Ιζηματολογία Γεωμορφολογία Source-to-Sink Analysis Surface Processes Modelling Παλαιοκλίμα

Σοφία

Πεχλιβανίδου

Επίκουρη Καθηγήτρια
Σύντομο Βιογραφικό

Επαγγελματική Εμπειρία
2013 - 2018

University of Bergen, Norway

Researcher

Περιγραφή Θέσης:

-Ιζηματολογικές αναλύσεις και στατιστική επεξεργασία του πάχους και

της συχνότητας εμφάνισης αποθέσεων ροών βαρύτητας στη λεκάνη

του Κορινθιακού κόλπου, στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος

DeepRift project’.

-Μελέτη της τεκτονο-στρωματογραφικής εξέλιξης της λεκάνης του

Κορινθιακού μέσω της ανάλυσης βαθιών πυρήνων γεωτρήσεων που

πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του διεθνούς ερευνητικού

προγράμματος ‘International Ocean Discovery Program’ στον

Κορινθιακό κόλπο (IODP Expedition 381: Corinth Active Rift

Development).

Μελέτη των διεργασιών διάβρωσης, μεταφοράς και απόθεσης

ιζημάτων στη λεκάνη του Κορινθιακού με χρήση μαθηματικών

μοντέλων προσομοίωσης και έρευνα πεδίου, στο πλαίσιο του

ερευνητικού προγράμματος ‘Syn-Rift Systems-Outcrop Analogues

and Subsurface Applications

Μελέτη της επίδρασης της τεκτονικής στην εξέλιξη του

υδρογραφικού δικτύου και στις αποθετικές διεργασίες σε τεκτονικές

λεκάνες με χρήση μαθηματικών μοντέλων προσομοίωσης, στα

πλαίσια του προγράμματος ‘MultiRift project: Numerical modeling

of fault growth and syn-rift surface processes’

Μελέτη της επίδρασης της τεκτονικής στις διεργασίες διάβρωσης,

μεταφοράς και απόθεσης ιζημάτων (Source-to-sink analysis) στη

λεκάνη του Σπερχειού με χρήση εμπειρικών και μαθηματικών

μοντέλων και έρευνα πεδίου.

2007 - 2008

Ινστιτούτο Εγγείων Βελτιώσεων Θεσσαλονίκης

Γεωλόγος

Περιγραφή Θέσης:

Γεωλογικές και περιβαλλοντικές μελέτες.

2004 - 2004

Σχεδιασμός Α.Ε.-Κτηματογραφική Α.Ε.

Γεωλόγος

Κατάρτιση Συστήματος Γεωγραφικών Πληροφοριών (GIS) στον

Ελαιοκομικό Τομέα και του Αμπελουργικού Μητρώου στους Νομούς:

Λέσβου, Χίου, Σάμου, Κυκλάδων, Δωδεκανήσου.

Μαθήματα
2024

Ιζήματα και Ιζηματογενή Πετρώματα (Προπτυχιακό)

2024